Ses Okulları Öğrencileri Satrançta Küçükler Ve Yıldızlar Takım Turnuvasında

373

Samsun Küçükler ve Yıldızlar takım turnuvasına bu yıl Ses okulları olarak Satranç Öğretmenimiz Yağız Gülerdil gözetiminde katılıyoruz. Turnuva Küçükler liginde 7 tur İsviçre sistemi üzerinden, Yıldızlar Liginde ise 6 tur İsviçre sistemi üzerinden olacaktır. Düşünme süresi 45+30” saniye , hamle şeklinde idi.

Turnuvaya katılım oldukça iyi idi. Küçükler Ligine toplam 40 takım katılıyor. Ses Okulları olarak Küçükler Liginde 2. grupta 20 takım ile mücadele edeceğiz. Yıldızlar ligine toplamda 13 takım katılıyor. Yıldızlar liginde 13 takım ile mücadele edeceğiz.

Okulumuz Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvasını çok önemsemektedir. Okul olarak düşüncemiz bu turnuvanın Samsun’da düzenlenen en elit turnuvalardan biri olduğu yönündedir. Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvası; çocukların takım ruhu içerisinde birlikte hareket edebilme yeteneğini geliştirmek, yaşıtları ile birlikte olurken tutum ve davranış geliştirmelerine katkı sağlamak, çocuk yaş grubu satranç sporcularının maç eksiğini tamamlamak gibi amaçlarla düzenlenmektedir. Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvası, adından da anlaşılacağı üzere takım turnuvası şeklinde gerçekleşmektedir. Buda önemini bir kat daha arttırmaktadır. Çünkü bu yaşlarda çocuklarımız hep ben demektedir. Onlara biz demeyi öğretmenin en güzel yollarından biri bu olsa gerek. Çocuklarımızın birlikte bir şeyler başarabilmenin hazzını yaşamaları, takım olarak kazanmanın mutluluğunu, kaybettikleri zaman ise bunun sorumluluğunu taşımayı öğrenmeleri kadar güzel bir şey yoktur. Bunun yanı sıra Turnuva takvimi oynanan maçların aralarında genel olarak 1 ay olacak şekilde düzenlenmiştir. Turnuva takvimi bizlere, maçlardaki eksiklerimizi kapatıp diğer oynanacak olan maçlara kadar hazır almamıza imkan tanımaktadır.

17 Ocak Pazar günü Küçükler ve Yıldızlar liginde ilk 2 maçımıza çıktık. Bu maçlarda güzel sonuçlar aldık.

Yıldızlar Liginde ;

*Takımımız ilk maçında Özel Feza Ortaokulu net bir skorla yendi.
Ses Okulları 3.5 – 0.5 Özel Feza Ortaokulu
*İkinci maçımızda ise Atakum Belediyesi Yıldızlar ile berabere kaldık.
Ses Okulları 2 -2 Atakum Belediyesi Yıldızlar

Küçükler Liginde ;
Takımımız ilk maçında Gerçek Spor Kulübü Minikleri 4-0 gibi net bir skorla yendi.
İkinci maçımızda ise Atakum Belediyesi A takımına kaybettik.
Bu maçta Öğrencimiz Arda Göçmen çok hasta olmasına rağmen takımına sahip çıktı. Aslında Arda o halde iken bile takımını yalnız bırakmayıp maça çıktıktan sonra bizim için bu maçın sonucunun hiç bir önemi yoktu. Kazansakta, kaybetsekte biz zaten kazanmıştık. Çünkü biz ” Takım Olduğumuzu bir kere daha Arda’nın takımına sahip çıkmasıyla göstermiş olduk ” takım ruhumuz bizim için her zaman sonuçlardan daha önemli gelmiştir ve gelmeye devam edecektir.

Turnuvada öğrencilerimiz başarıyla mücadele ettiler. Hepsini buradan tebrik ediyoruz. Bunun yanında bizden desteklerini esirgemeyen Okulumuza ve turnuva boyunca bizle beraber olan ve turnuvada onları yalnız bırakmayan velilerimize teşekkür ediyoruz.

Turnuvaya katılan öğrencilerimizin isimleri aşağıdadır;

Küçükler Liginde takımımız;

 1. Masa : Kayra Odabaşı – 6/A ( Kaptan )
  2. Masa : Emir Yılmaz – 6/A
  3. Masa : Onurhan Öğüten – 6/B
  4. Masa : Arda Göçmen – 5 / B

Yıldızlar Liginde takımımız;

 1. Masa : Muhammed Soylu – 10/ Fen A ( Kaptan )
  2. Masa : Tuna Bat – 10/A
  3. Masa : Yiğitcan Kıroğlu – 8/B
  4. Masa : Utku Gezgin – 9/ B